Özel Direksiyon Dersi, Direksiyon Kursu

 Ehliyet, Sürücü Kursu, Özel Direksiyon Dersi, Direksiyon Kursu

" »Direksiyon Dersi Eğitim Aracımız

 Özel Direksiyon Dersi, Direksiyon Kursu

»Araç Hikayeleri »Trafik Sözlüğü

 İleri Sürüş Teknikleri

Buzlu zeminde araç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

İleri Sürüş Teknikleri
Kış şartlarını gördüğümüz zaman mutlaka hızımızı azaltıyoruz. Çünkü artık tutunma çok az. Özellikle kışın don olacağını düşünürsek hava şartları sertleştiği zaman daha da riskli bir zemin bizi bekler.

Fren mesafesi iki katına çıkar

Böyle durumlarda yapılacak tek şey hızımızı mutlaka aşağı çekmek ve takip mesafemizi artırmak. Çünkü frene bastığımızda zeminde tutunma olmayacağı için durma mesafemiz bazen iki katına kadar çıkabilir.

Dolayısıyla öndeki araca yaklaşmıyoruz, arkamızdan gelen ve bize yaklaşan araç varsa ise sağ şeride geçip bizi geçmesine izin veriyoruz.

Buzlu zeminde ve yüksek hızda önünüze ani bir engel çıktığı an sizin için artık yapacak hiçbir şey kalmamış demektir. Frene de bassanız, aracınızın ABS sistemi dahi olsa sizin o engelden kaçma şansınız çok düşüktür. Onun için kaygan ve buzlu zeminlerde mutlaka çok yavaş gidiyoruz.
Yağmurlu zeminde araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
İleri Sürüş Teknikleri
Biliyorsunuz yazın araç kullanan sürücüler zemin ıslak ve kaygan olmadığı için daha kısa mesafede durma alışkanlıkları elde ederler. Ancak özellikle İstanbul trafiğinde yağmur düştüğü an birçok trafik kazası olur.

Sürücüler kuru zemine alıştıkları ve yakın takip yaptıkları için yağmur, kar, buz veya mıcır nedeniyle kayganlaşan yollar tehlike yaratır. Böyle zeminlerde fren mesafesi uzayacağı için kazalar kaçınılmaz hale gelir.

Takip mesafenizi artırın

Dolayısıyla yağmurlu ve kaygan zeminli şartlarda fren mesafemizin de uzayacağını unutmuyoruz ve bu nedenle muhakkak takip mesafemizi artırarak öndeki aracı takip ediyoruz.

Yağmurlu havalarda yollarımızdaki altyapı eksikliği nedeniyle göllenmeler olabiliyor. Şayet bu göllenmelere hızlı bir şekilde girerseniz aracınızın lastiğiyle yolun teması su nedeniyle kesiliyor. Biz buna aquaplaning yani su üzerinde yüzmek diyoruz.

Yoldaki su tehlike demektir

Böyle bir anda yapılacak hiçbir şey kalmıyor. Sadece sudan sağlıklı bir şekilde çıkmak için dua edeceksiniz. Gaz, fren, veya direksiyonla ilgili herhangi bir işlem yapmayacaksınız.

Aracınız zaten ağırlık istikametine gideceği için direksiyonunuzun son noktasındaki çevirme pozisyonu ne ise sudan o şekilde geçmenizde yarar var.
Yakıt tasarrufu için yoğun trafikte nasıl araba kullanmak gerekir?
İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı
Yakıt tasarrufu sağlamak için öncelikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde trafiğe çıkmamak tabii ki temel prensip. Gideceğimiz istikamete doğru, boş olduğunu bildiğimiz yan yollar varsa kullanmakta yarar var.

Dur kalk tüketimi artırır

Erken saatlerde yola çıkmak benzin tasarrufunun birinci maddesi olarak gündeme gelebilir. Trafiğin daha sakin olduğu yolları seçmenin yanı sıra, dur kalk yapmamak, sık sık vites ve şerit değiştirmemek de yakıt tasarrufunu sağlayacak en önemli etkenler.

Her dur kalkta devir saati yükseleceğinden yakıt tasarrufu da söz konusu olmayacaktır. Özellikle şerit değiştirirken gaza ve frene sık sık basma ve bırakmak, aracın hızını sürekli azaltıp artırmak benzin tasarrufunu göz ardı edeceğimiz bir kullanış şeklidir.

Boşta gitmek çözüm değil

Yokuş aşağı inerken veya aracımız hareket halindeyken vitesi boşa almak bize kesinlikle benzin tasarrufu sağlamıyor çünkü yeni nesil araçlarda ayağınızı gazdan kaldırdığınız zaman, araç sizin yapacağınız benzin tasarrufunu kendisi otomatik olarak sağlıyor.

Yani aracınızı boşa atarsanız, benzin tasarrufu yerine benzini harcamaya devam ediyorsunuz demektir.
Yakıt tasarrufu için araç lastiklerimizde nelere dikkat etmeliyiz?
İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı
Araçlarda yakıt tasarrufu sağlayacak önemli etkenlerden bir tanesi de lastik basıncıdır. Düşük havalı lastikler sürtünmeyi artıracağı ve araç zor ilerleyeceği için yakıt tasarrufu artacaktır. Dolayısıyla lastik havasının fabrika değerlerinde olmasında yarar var.

Profil derinliği

Lastiklerimizin profil derinliği 3 milimetrenin altına inmemeli. Çünkü bu ölçünün altındaki lastiklerin artık tutunmayla ilgili problemleri başlamış demektir. Frene bastığınız zaman da fren mesafesi uzayacak ve sizin güvenli bir sürüş sağlamanızı engelleyecektir.

Yaz ve kış lastikleri

Lastiklerimizi yaz ve kış mevsim şartlarına göre tercih etmemizde de büyük fayda var. Çünkü sizi ve aracınızı yola bağlayan tek şey çok küçük yüzeylere sahip lastikler.
  Sürücü Eğitim Merkezi - Kaliteli Ve Teknik Eğitimin Adresi İleri Sürüş Teknikleri, Sürüş Kuralları,İleri Sürüş Dersi,İleri Sürücülük,Sürüş,Sürüş Kursları,İleri Araba Dersi,Araba Kursu,Teknik Sürücü,Yağmurda Sürüş,Sürücü,Otomobil kullanımı,Araç Teknikleri, Araba Kullanma Yöntemleri, Teknik Araç Kullanımı
   Direksiyon Dersi,Özel  Direksiyon Dersi,İleri Sürüş Teknikleri,Ehliyet,Sürücü kursu,Motor Eğitimi,Direksiyon Kursu TasarımSAFRANNET

   info@direksiyonkursu.net