Özel Direksiyon Dersi, Direksiyon Kursu

 Ehliyet, Sürücü Kursu, Özel Direksiyon Dersi, Direksiyon Kursu

" »Direksiyon Dersi Eğitim Aracımız

 Özel Direksiyon Dersi, Direksiyon Kursu

»Araç Hikayeleri »Trafik Sözlüğü

Özel Motor Eğitimi   

 1-BAŞLANGIÇ EĞİTİMİ : Bu eğitimde sürücü öncelikle motorun tekniği ,motosikletin tanıtımı hakkında bilgi edinir, dengede kalabilmeyi ,pratik sürüş tekniklerini öğrenir, yavaş gitme ve  slalom da beceri geliştirmesi sağlanır.

2-TRAFİKTE GÜVENLİ SÜRÜŞ EĞİTİMİ: Sürücünün şehrin trafik koşullarında güvenli sürüş  becerisinin kazanması,  virajlarda ve eğimli yollardaki  iniş çıkışlarda edinmesi gereken sürüş tekniklerini edinmesi sağlanır.

3-İLERİ SÜRÜŞ VE YARIŞ  TEKNİKLERİ : Bu eğitim aşaması için sürücünün öncelikle ikinci kademe eğitimi almış olması gereklidir.Daha güçlü motosikletlerde yapılan bu eğitimde sürücünün her türlü hava ve yol koşullarında ve beklenmedik her türlü şartlarda karşılaşabileceği durumlar hakkında tecrübe kazandırılır ve birtakım yarış teknikleri verilir.

A2 Sınıfı Ehliyet (Motor sürmek bir tutkudur)
 2918 sayılı Trafik Kanununa göre A2 sınıfı ehliyet alabilmek için en az 17 yaşını bitirip 18'den gün almak gerekmektedir. Şu andaki yönetmeliğe göre en az Ortaokul veya İlköğretim diploması sahibi olmak gerekli.(2011 Yılına kadar ilkokul mezunlarıda ehliyet alabilmektedir.)
 A2 sürücü belgesi ile motorlubisiklet,motorsiklet ve scooter kullanılabilmektedir.
 Direk a2 ehliyet alacak sürücü adayları Trafik,Motor,İlkyardım ve direksiyon sınavlarına tabi tutulur.. Herhangi bir ehliyeti olup fark sınavına girecek adaylar ise Motordan teorik sınav ve Direksiyon sınavlarına tabi tutulur
Bu kurs , A2 sınıfı ehliyet almak isteyenler veya ilk defa motosiklet kullanacaklar için uygundur. Bu eğitime katılabilmek için bisiklet kullanabilme şartı aranmaktadır. Kurs sabah saat 08.30 da başlar. Toplam sure iki gündür

1. Gün Eğitim Programı

 1. Motosikletle tanışma . Isınma.
 2. Sessiz seyir , denge.
 3. Motosikleti çalıştırma, ilk 1 mt.
 4. Motoru stop etme. Mola. İlk Fren
 5. Duruş, bakış, denge çalışması,
 6. Vites değişimi. Yemek molası
 7. Viraj-Dönüş çalışması.
 8. Genel tekrarlar.
 9. 1.Günün sonu.

2. Gün Eğitim Programı

 1. 1.günün tekrarı, alıştırma.
 2. 8 çalışması. Mola.
 3. Keskin dönüşler.
 4. Düşük hızda manevra.
 5. Kombine fren çalışması.
 6. Slalom.
 7. Kurs sonu değerlendirmesi.
Sürücü Merkezi -Kaliteli Ve Teknik Eğitim

Eğitimlerimizin Detaylarını Lütfen Okuyunuz:

Temel Eğitim:

Bisiklet dengesi olup daha evvel hiç motor kullanmamış olanlara yönelik başlangıç eğitimidir.
SÜRE: 2 gün 16 saat pratik ve teoriktir.

Motosiklet ile ilk defa tanışacak olan katılımcılara, doğru kararlar almasını,riskleri algılamasını,güvenli ve kurallara uygun beceriler kazandırmayı böylece motosiklet kullanmayı zevkli hale getirmek amaçlanmıştır.

Temel Eğitim Programının İçeriği:Teorik ve Pratik eğitimlerden oluşmaktadır. Teori eğitiminde teknik bilgiler,güvenli sürüş teknikleri, riskleri algılama, trafik bilgisi, motosiklet ekipmanları ve ilk yardımdan oluşmaktadır.

Pratik eğitim programının içeriği: İlk aşaması 100cc ve 150cc'lik (Vespa ve Piaggio) marka otomatik motosikletlerden oluşmaktadır. İkinci aşaması 125 cc lik vitesli motorlarla devam ederken bu program dahilinde

Statik  Eğitim
Motosiklete binmek ve inmek.
Orta ve yan sehpaların kullanımı.
Devrilen motoru doğrultmak.
Doğru oturuş pozisyonları.
Mekanik bilgiler hakkında uygulama yapılacaktır.

Sürüş Eğitimi
Kontrol mekanizmalarının kullanılması,slalomlar, dar ve geniş açılı dönüşler, kavrama çalışmaları, duruş ve kalkışlar, ayak, vücut ve kafa hareketlerinin tamamının kullanılması, yokuşlarda duruş - kalkış, denge ve motora adaptasyon çalışmalarıdır.

 

Bayanlara Yönelik Eğitim: 

8 Yıllık motor satış deneyimimizle 100cc ve 150cc'lik otomatik motosikletlerin bayanlar tarafından talep edildiğini söyleyebiliriz.

Bu talep özellikle İTALYA, İSPANYA ve YUNANİSTAN da Vespa  motosikletlerin bayanların vazgeçemeyecekleri bir aksesuarları gibi olmuş, daha ötesi motorlarının, kasklarının ve kendi özel kıyafetlerinin renkleri ile bütünleşmişlerdir.
SÜRE: 2 gün 16 saattir.

Teorik Eğitim Programının içeriği :Güvenli ve savunucu sürüş teknikleri, riskleri algılama, trafik bilgisi, motosiklet ekipmanları ve ilkyardım tanıtımıdır.

Pratik eğitiminin içeriği; Doğru oturuş pozisyonları, yan ve orta sehpaların kullanımı, ayak, vücut  ve kafa hareketleri, slalomlar, yokuşlarda duruş –kalkış, denge ve motora adaptasyon çalışmalarıdır.Pratik eğitimimiz 100cc (Piaggio)150cc (Vespa) scooterlarla başlayıp ilerleyen saatlerde 200 ve 250cc otomatik motosikletlerle bayan kullanıcılara farklı ağırlıklardaki  motosikletlerle denge ve adaptasyon çalışmalarını içerir.

Bu programa katılacaklarda bisiklet üzerinde temel denge becerilerine sahip olma şartı aranmaktadır.

 

Güvenli Sürüş-1 Eğitimi: 

SÜRE: 2 gün 16 saattir.

Motosiklet kullanmayı kendi becerimle öğrendim ve bir süredir farklı kategorilerde otomatik veya vitesli motosiklet kullandım.Kişisel çabalarımla tecrübe sahibiyim ve bunları daha da geliştirmek istiyorum dediğinizde, size uygun bu programın becerilerinizi geliştirmek konusunda iyi bir seçim olacağını düşünüyoruz. Çünkü akan trafikte yapılan uzun kilometreler kapalı alanımızdaki düşük sürat eğitimleriyle geliştirildiğinde ortaya çıkacak sonuç güvenli ve savunmacı tekniği, riskleri algılama ile bütünleşmiş olacaktır.

Hala hazırda kendi becerisiyle öğrenip uzun yıllar motor üzerinde olup uzun kilometreler yapılmış olunsa bile yanlış tekniklerin kullanılmasından dolayı tekniklerin gelişmeyip mükemmelleşmediği de gözlemlerimiz arasındadır.Bundan dolayı daha evvel eğitim almamış olanlara tavsiye edeceğimiz bir programdır.Bu programda 150cc’otomatik ve 125cc’lik vitesli motosikletlerle yapılmaktadır.Bunun amacı motosiklet hacminden daha önemli sürüş tekniklerinin mükemmelleştirilmesidir.

Programın 2. aşaması vitesli motosikletlerle slalomların açıları değiştirilerek, dönüşler daraltılarak, farklı fren çalışmaları, yokuş slalomlarında duruş-kalkış, engelden kaçma ve viraj içinde fren teknikleri çalışmaları yapılacaktır.

 

 
   Direksiyon Dersi,Özel  Direksiyon Dersi,İleri Sürüş Teknikleri,Ehliyet,Sürücü kursu,Motor Eğitimi,Direksiyon Kursu TasarımSAFRANNET

   info@direksiyonkursu.net